REKLAMA

Pospolite lumbago - sondaż

AUTOR : Daniel Grosjean

CZASOPISMO : Medycyna Manualna tom X nr 2 i 3/2006

Lumbago

STRESZCZENIE :

Wnioski grup ekspertów dotyczących masokinezyterapii i lumbago. Po zaprezentowaniu swojej metodologii pracy autorzy pracy podzielili lumbago na trzy grupy : ostre, pospolite, chroniczne. O ile ostre oraz chroniczne lumbago dobrze zdefiniowane, bazując na prostych pojęciach intensywności bólu lub wieku, o tyle lumbago pospolite nie jest tak naprawdę określone zarówno jeśli chodzi o jego intensywność jak i jego czas trwania. Niemniej jednak pospolite lumbago wydaje się występować najczęściej, tak jak wskazuje na to jego nazwa. Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tym pospolitym lumbago przeprowadzając sondaż w populacji ludzi cierpiących na lumbago.

WNIOSKI :

1) Objawami zgłaszanymi najwięcej przez pacjentów w 50% przypadków są zaburzony sen i ograniczona pozycja wyprostna.

2) Występuje u nerwowych lub niespokojnych osób, jest cyklicznym nawracającym lumbago, ma zmienny, czasami trywialny, czynnik wyzwalający, nasila się przy braku ruhu, łagodnieje przy poruszaniu się.

3) Gruczoły przytarczowe pełnią zasadniczą rolę w utrzymaniu funkcji mięśniowych. Pochodzenie spazmatycznego lumbago może być powiązane z atakiem na gruczoły przytarczowe

 

 

Masz ciekawy materiał który mógłby być opublikowny na naszej stronie? Przeslij go do nas!

Widzisz błąd? Prosimy daj nam znać: [email protected]

Podoba Ci się nasz artykuł? Pokaż go znajomym: