REKLAMA 

Relacje z INRS 2013

logo

 W tym roku tematyka sympozjum koncentrowała sie na kontroli ruchowej, organizacji ruchowej i neuronalnej w mózgu.  Zwrócono uwagę że, nie można działań rehabilitacyjnych przyporządkować do praktyk Evidence Based Medicine ( - EBM "medycyna oparta na dowodach") gdyż istnieje wiele czynników wpływających na stan pacjenta i trudno określić jednoznacznie, czy tylko i wyłączeni rehabilitacja wpłyneła na poprawę funkcjonalną pacjenta.

 

Wytłumaczono, że EBM została stworzona na potrzeby badań farmakologicznych natomiast w badaniach mających ocenić skuteczność terapii, metody  lub procesu rehabilitacyjnego nie jest możliwe jej wykorzystanie. Poruszano kontrowersyjny temat dotyczący rehabilitacji, czy ona w ogóle pomaga. Ale ostatecznie stwierdzono że "nie ważne co robisz, jak robisz, jakie metody stosujesz - gdyż mózg zawsze uczy się (bezwzględu na to co robisz)  i że lepsze jest robienie czegoś niż nic nie robienie".

Obalono mit, dotyczący chłonności układu nerwowego po udarze mózgu (stara teoria zakładała, że mózg uczy się tylko w pierwszych 3 latach po udarze mózgu). Bezwzględu jak dawno był udar, pacjent nadal może uczyć się nowych umiejętności należy tylko stworzyć mu do tego warunki w postaci ćwiczeń zadaniowych opartych o biofeedback. Mózg uczy się nowych umiejętności poprzez ciągłą korektę stanu wyjściowego i ostatecznego.

Zaobserwowano, że reprezentacja ruchu w korze mózgowej jest bardziej złożona niż dotąd przypuszczano. Jeśli planujemy ruch, wykonujemy go lub tylko obserwujemy to  aktywujemy to samo miejsce reprezentacyjne ruchu w korze mózgowej. Bez względu czy jesteśmy aktywni (wykonujemy ruch) czy bierni (obserwujemy) to i tak ośrodek ruchowy jest pobudzany jednakowo. Wykonując ćwiczenia bierne jeśli pacjent wyobraża sobie ten ruch lub obserwuje go i podejmuje działania w kierunku aby wykonać dany ruch to również pobudzany jest w ten sam sposób ośrodek ruchu w mózgu. Dlatego też nie można dyskwalifikować ćwiczeń biernych jak to w ostatnich latach mówiono.

 

U pacjentów po urazie rdzenia kręgowego zaobserwowano, że anatomiczne zmiany pojawiają się wcześniej w MÓZGU niz w samym rdzeniu. Brak możliwości poruszania kończynami dolnymi np. w przypadku paraplegii powoduje że ośrodek ruchowy w korze mózgowej nie jest pobudzany i zanika. Po pierwszym roku po urazie obserwuje się w rdzeniu kręgowym tylko 7% zmiany anatomicznie natomiast większe obejmują mózg.  Atrofia mózgu koreluje z aktywnością funkcjonalną tych pacjentów.  Dodatkowo zaobserowowano różnice w utracie neuronalnej w grupie osób z para i tetraplegią ale o tym w następnym poście :)

 

FACEBOOK

Youtube Zapraszamy na nasz kanał YouTube:
Fizjoterapeutom.pl - YouTube

  • Amputacje (ogólnie)

    wskazania, poziomy, rodzaje - Łukasz Rosenau Definicje Amputacja (odjęcie) –zabieg…

  • Badanie pacjenta

    Rodzaje badania: podmiotowe - wywiad ( dane personalne, dane dotyczące dolegliwości głównej , dotyczące dolegliwości…

REKLAMA


Metoda Vojty w terapii dorosłych